Osiedle kamena Suwałki

Dlaczego warto zainwestować w energooszczędne budownictwo?

Off 16
Dlaczego warto zainwestować w energooszczędne budownictwo?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Budownictwo w dzisiejszych czasach cechuje energooszczędność. Dom energooszczędny, czy też pasywny jest budynkiem, w którym zastosowano rozwiązania zapewniające jego eksploatację przy małym zużyciu energii, gwarantując przy tym lepsze warunki bytowe, a także higieniczno-sanitarne. Pasywne domy są najnowszą generacją domów energooszczędnych, charakteryzują się ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania. (Maksymalnie 15kWh/m2*r).

Koszt budynku energooszczędnego jest 10 do 20% wyższy od takiego samego obiektu standardowego. Inwestycja taka zwraca się w okresie 4-6 lat. Budownictwo pasywne w Polsce nie jest już tak samo rentowne. Inwestycja jest większa o 36-40% w porównaniu do takiego samego budynku, wybudowanego metodą tradycyjną. Taki nakład w stosunku do oszczędności z eksploatacji domu zwróci się nie prędzej niż po upływie 15-16 lat.

Projekty domów energooszczędnych są dosyć popularne na polskim rynku, zjednują coraz to szersze grono inwestorów w szczególności dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej. Niedawno wprowadzone dofinansowania oferują 30 tyś. złotych dla domów energooszczędnych oraz 50 tyś. złotych dla budynków pasywnych. Musimy podkreślić, że dofinansowanie jest skierowane do ludzi chcących budować energooszczędnie, ponieważ by spełnić wymagania NFOŚ wydać trzeba więcej.
Ze względu na nieduże zapotrzebowanie na energię w takich obiektach, z powodzeniem można zastosować niskotemperaturowe systemy grzewcze, które dodatkowo wykorzystują odnawialne źródła energii. (Ich zasadniczą zaletą jest polepszenie charakterystyki energetycznej budynku – świadectwa energetyczne).
Są to m.in.:
– energia słoneczna – kolektory słoneczne wykorzystywane do wspomagania systemów CWU i CO; fotowoltaika – prąd
– ciepło ziemi i powietrza – pompy ciepła, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz GWC – gruntowy wymiennik ciepła,
– energia kinetyczna wiatru – przydomowy wiatrak dostarczający energię elektryczną.

Budując dom energooszczędny powinno się wspomnieć o jego zaletach:
– znaczne oszczędności, czyli niższe rachunki,
– lepszy komfort użytkowania,
– szybki zwrot inwestycji,
– wyższa wartość rynkowa budynku,
– swój własny wkład w ochronę środowiska,
– nowoczesny dom.

Najświeższe porównania (uwzględniające 20-letnią eksploatację) wykazują, że budownictwo standardowe w takiej analizie jest dużo droższe, a przecież domy jednorodzinne stawia się na minimum 50 lat. W związku z powyższym budując dom w dzisiejszych czasach koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę – lepiej trochę mniejszy dom ale energooszczędny.

Ciekawe artykuły tematyczne o budownictwie i architekturze:

About the author / 

admin

Sonda:

Czy wiesz co to za rodzaj ogrodzenia łupane i gdzie je się buduje i po co?

View Results

Loading ... Loading ...

Kontakt z administratorem:

Emailkrzysiek21[malpa]wp.pl
Tel(036) 983 90 30
MiastoKędzierzyn-Koźle
PaństwoPolska

Kategorie:

Komentarze oraz opinie:

Zobacz także losowy artykuł:

  • mieszkania na sprzedaz suwalki bez posrednikow

    Czasem zdarza się, że mamy w życiu takie zainteresowania, które możemy zgłębiać sami i nie są nam do tego potrzebne studia. Takim tematem jest na przykład architektura czy, mówiąc szerzej, nieruchomości. To są tematy, w zakresie których możemy samodzielnie się dokształcać, czytając książki czy analizując zdjęcia. Czasem takie zainteresowania mogą się przełożyć na realne zarabianie…

  • suwałki mieszkania na wynajem

    Granulaty tworzyw stanowią bazę do produkcji różnorodnych rzeczy z tworzyw sztucznych. Są to różnego rodzaju polipropyleny, polietyleny, tworzywa konstrukcyjne, tworzywa styrenowe, koncentraty barwiące to właśnie owe granulaty tworzyw. Każdy przedsiębiorca, który specjalizuje się w wytwarzaniu artykułów z tworzyw sztucznych może bez problemu zamówić granulaty bezpośrednio u producenta lub ich dystrybutora. Produkcja artykułów plastikowych rośnie z…

Archiwa